Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30
Kavárnička s knihou
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14
VÁNOČNÍ JARMARK
15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > V knihovně jsme pokřtili Čtenářský metr

V knihovně jsme pokřtili Čtenářský metrPoslední listopadovou sobotu zaplnily třineckou knihovnu děti společně s rodiči. Konal se zde totiž už tradiční Den pro dětskou knihu, který měl na programu kromě knížek, workshopů a představení pro děti, také jednu výjimečnou událost – křest Čtenářského metru.

Čtenářský metr má podobu klasického nástěnného metru, ale kromě stupnice určující výšku, obsahuje také doporučení 80 kvalitních dětských knih, do kterých by se děti měly, tak jak budou růst, začíst. O jejich pečlivý a svědomitý výběr se postarali pedagogové (tři ze ZŠ Koperníkové) a knihovníci, kteří se dali dohromady díky projektu Místní akční plán pro ORP Třinec. Metr výtvarně zpracovali Martin a Pavla Krkoškovi z grafické dílny Uutěrky a byl finančně podpořen Statutárním městem Třinec.        

„My, knihovníci a učitelé víme, že děti i rodiče občas tápou a neví, jakou knihu si přečíst, jakou si půjčit v knihovně, jakou koupit k narozeninám nebo si vzít do školy na dílnu čtení. Každý rok vyjde v České republice v průměru 14 tisíc  titulů knih a z toho je odhadem 2 tisíce knih pro děti. Ale jak se v tom množství orientovat a vyznat? K tomu by měl pomoci právě Čtenářský metr,“ vysvětluje důvod vzniku Marika Zadembská z Knihovny Třinec. 

Křest Čtenářského metru proběhl v sobotu 30. listopadu na třineckém Dni pro dětskou knihu. Slavnostní události předcházel bohatý dopolední a odpolední program, který navštívilo přibližně 300 dětí i dospělých, na jehož závěru čekalo návštěvníky scénické čtení knihy Ó, ó, ó vajíčko s hudebním doprovodem.           
Kmotry Čtenářského metru se stali spisovatelka Ester Stará, ilustrátor Milan Starý a hudebnice Beata Hlavenková. Všichni tři popřáli metru, aby inspiroval co nejvíce malých čtenářů.

„Přejeme si, aby se metr dostal do všech dětských pokojů na Třinecku a možná i dál. Aby inspiroval děti ke čtení a rodiče k předčítání. Aby děti rostly jak do výšky, tak čtenářsky,“ doplnil Tomáš Otisk, zástupce ředitele Základní školy Koperníkova v Třinci.

Čtenářský metr bude distribuován do škol na Třinecku, především na první stupně, ale zájemci si jej mohou vyzvednout také v Knihovně Třinec.

Zpracoval Jan Delong, PR a koordinační manažer Knihovny Třinec.

Čtenářský metr
Čtenářský metr
Čtenářský metr