Modernizace a bezbariérovost na ZŠ a MŠ, Třinec, Koperníkova

MODERNIZACE

Informace o projektu

„Modernizace a bezbariérovost na ZŠ a MŠ, Třinec, Koperníkova“

Projekt je zaměřen na zvýšení kvality vzdělávání prostřednictvím stavebních úprav a nákupu učebních pomůcek a vybavení v klíčových kompetencích:

• Komunikace v cizích jazycích
  • Přírodní vědy
  • Technické a řemeslné obory
  • Práce s digitálními technologiemi

Aktivity projektu jsou dále zaměřené na:

• Budování bezbariérovosti
  • Zajištění vnitřní konektivity a připojení k internetu
  • Úpravu venkovního prostranství.

Hlavním cílem projektu je zvýšit kvalitu výuky na Základní škole v Třinci, ul. Koperníkova a tím i zlepšit uplatnitelnost absolventů školy na trhu práce v klíčových kompetencích.

Zkvalitnění studijních podmínek stávajícím i budoucím žákům ve vybraných učebnách přispěje k efektivnější a účinnější praktické výuce pro nástup na střední školy a gymnázia resp. následné uplatnění na trhu práce.

Mezi specifické cíle patří:

• Zatraktivnit výuku pro žáky základní školy
  • Zvýšit úspěšnost a zkvalitnit přípravu k přijímacím zkouškám na střední školy a gymnázia
  • sladit požadavky poptávky a nabídky na regionálním trhu práce
  • Zrekonstruovat vybrané učebny a pořídit moderní učební pomůcky do vybraných učeben
  • zajistit vnitřní konektivitu školy a připojení k internetu v požadované minimální úrovni dle požadavků IROP
  • zajistit bezbariérový přístup ke všem učebnám dotčených tímto projektem pro rovný přístup osobám na invalidním vozíku
  • Upravit a zlepšit venkovní prostranství školy

Celkové náklady projektu jsou 4 486 137,- Kč (90% je hrazeno z EU a 10% z prostředku zřizovatele).

Fyzická realizace projektu je naplánována na rok 2018, přičemž, k ukončení projektu dojde nejpozději 31.12.2018.

Stručný popis

Předmětem projektu je rekonstrukce a modernizace vybraných učeben v Základní škole ve Třinci za účelem zvýšení kvality vzdělávání v klíčových kompetencích ve vazbě na budoucí uplatnění na trhu práce, které povedou k vyšší úspěšnosti při přijímacích zkouškách na střední školy a gymnázia. Konkrétně se jedná o realizaci následujících opatření:

1. Rekonstrukce a obnova počítačové učebny pro výuku informatiky včetně 3D tisku

V rámci projektu dojde k nutným stavebním pracím v počítačové učebně zahrnující rekonstrukci osvětlení, výměně oken, rozvodů k PC apod. Zároveň dojde k vybavení učebny moderními učebními pomůckami – PC stanicemi pro učitele a žáky, novou tabulí s interaktivním projektorem, 3D tiskárny, potřebným SW apod. Učebna bude také dovybavena potřebným nábytkem.

1. Modernizace a dovybavení odborné učebny chemie a fyziky

V rámci projektu dojde k vybavení učebny chemie a fyziky novými učebními pomůckami – PC stanice po učitele, pořízení vizualizéru a nové tabule s interaktivním projektorem, pořízení učební sady pro výuku chemie a několika učebních pomůcek pro výuku fyziky. Zároveň dojde k modernizaci učebny formou výměny osvětlení, výměny oken, zatemnění učebny, její vymalování a ozvučení.

1. Vybudování nové jazykové odborné učebny v bývalé kmenové třídě

Na místo bývalé nevyužité kmenové učebny bude vybudována nová jazyková učebna, která bude vybavena potřebným nábytkem (židle, stoly, vitríny), učebními pomůckami (PC pro učitele, tabule s interaktivním projektorem, software, sluchátka…). V učebně bude provedena nová elektroinstalace, úprava podlahy, rekonstrukce osvětlení a bude pořízen nový koberec a učebna bude vymalována.

1. Rozšíření stávajícího vybavení přírodovědné učebny o mobilní přenosné pracoviště

Přírodovědná učebna bude vybavena dvěma přenosnými kufry na tablety včetně nabíjení a synchronizace, SW vybavením aplikacemi pro výuku a licencí na program pro správu zařízení

1. Dovybavení učebny dílen

Učebna dílen bude vybavena zobrazovací technikou pro rozvoj polytechnického vzdělávání    (LCD panel pro zobrazení návodů a videí chráněný před prašností), USB počítačovou stanicí pro učitele, katedrou pro učitele a sadou 15 ks stavebnic pro dílny - Merkur

1. Úprava zeleně a venkovního prostranství

Venkovní prostranství školy bude upraveno formou vybudování štěrkopískového chodníku mezi pavilony, vysázení keřů, dřevin a skalniček k poznávání v rámci přírodovědné výuky, osazení 10 laviček.

1. Zajištění bezbariérovosti

Pro zajištění bezbariérového přístupu k učebnám v patrech (učebny dílen, učebny Chemie a Fyziky, počítačové učebny) bude pořízen schodolez. Jedná se o nejefektivnější a nejlevnější variantu.

1. Zajištění standardu konektivity

V rámci projektu budou vynaloženy náklady na zajištění minimálního standardu vnitřní konektivity a internetu dle podmínek IROP bude řešeno/měněno především serverové vybavení, firewall bezdrátová část sítě a softwarové vybavení.