Přihlášení

OVOCE

MLÉKO DO ŠKOL

 

 

Aplikace čtenářský metr

 

Nová aplikace pro hledání knih www.ctenarskymetr.cz

Pracovní skupina čtenářská gramotnost, fungující v rámci projektu Místní akční plán II v ORP Třinec, přišla s myšlenkou vytvořit online podobu čtenářského metru, jelikož na papírovou verzi, která byla loni vytištěna v počtu 3 000 kusů, se vešlo pouze 80 knižních titulů. Knih, které je možné doporučit, je však mnohem více a knihy lze postupně v rámci let přidávat nebo obměňovat.

Nápad této pracovní skupiny složené ze tří pedagogů naší školy, dalších pedagogů a zástupce knihovny nenechal na sebe dlouho čekat a vznikla unikátní mobilní aplikace zaměřená na podporu rozvoje čtenářské gramotnosti dětí především ve věku 7-15 let. Aplikace je ke stažení zdarma na platformách Google Android a zanedlouho i Apple iOS. Prostřednictvím různých filtrů jako je žánr, věk či úroveň čtenáře si dítě navolí vhodný knižní titul. Následně bude uživatel přesměrován na stránku se seznamem doporučených knih. Na detail knihy lze kliknout, zobrazí se obrázek  a anotace. Zároveň je možné označit tuto knihu jako „přečtenou“. Při každém takovémto označení se doplní o 1 cm víc na virtuálním čtenářském metru, který je na počátku prázdný.

Více se o nové aplikaci dozvíte ZDE a ZDE.

OZOBOTI VE ŠKOLE

Začátek letošního školního roku zpestřila našim druhákům zajímavá a poučná práce s OZOBOTY. Ozobot je interaktivní edukativní robot, který umožňuje i nejmenším dětem naučit se programování pomocí barev. Děti práce s ozoboty velmi bavila a mnohé se také naučily. Jak se jim  dařilo můžete vidět v přiložené fotogalerii.

 

 

OKRSKOVÉ KOLO VE FLORBALE 4. a 5. TŘÍD

Ve čtvrtek 5. 3. 2020 se v hale Stars uskutečnilo okrskové kolo ve florbale 4. a 5. tříd. Školu reprezentovali: Heczko Šimon, Janeczko Viktor, Kluz Ondřej, Lipus Patrik, Mocek Jakub, Przeczek Marek, Sobek Mikuláš, Ščigel Matyas a Turoň Jakub. Ačkoli jsme se velmi snažili, nestálo při nás štěstí. Několik zápasů jsme prohráli těsně o branku a umístili jsme se tak na 6. místě. 

Chlapcům děkujeme za reprezentaci naší školy a hlavně za jejich bojovnost a nasazení. 

ZEMĚPISNÁ OLYMPIÁDA

V 22. ročníku okresního kola zeměpisné olympiády, které proběhlo 2. 3. 2020 na ZŠ Pionýrů 400 ve FM, se naši zeměpisáři umístili takto:
kategorie A - Molin Matěj (6.A) na 12. místě  (z 24)
kategorie B - Roček Ondřej (7.A) na 15. místě (z 27)
kategorie C - Turoňová Klára (9.A) na 16. místě (z 26)
Všem děkujeme za reprezentaci školy, gratulujeme k hezkému umístění a přejeme další studijní úspěchy. 

KARNEVAL 1. - 3. tříd 21. 2. 2020

Poslední školní den před jarními prázdninami se prvňáci, druháci a třeťáci oblékli do maškarního.
Třeťáků byla sice jen polovina (zbytek třídy schvátila chřipka), ale i tak nás bylo dost. Ve vyzdobené
tělocvičně jsme tančili, soutěžili a dováděli. Také jsme se vyfotili – račte se podívat! :-)

 

PŘEHLÍDKA DĚTSKÉ RECITACE - II. ST.

      Příjemnou hodinku jsme nedávno strávili společně při přednesu básní. Asi dvacet šikovných dětí, které mají rády poezii, si vyzkoušelo 5. 2. 2020 recitaci před publikem, tedy před svými kamarády a vyučujícími českého jazyka. I když občas maličko „zapracovala“ tréma, všem se vystoupení povedla. Nejšikovnější ze zúčastněných postupují do obvodního kola: Ema Adamčíková ze 6.A, Eliška Heczková ze 7.B a Veronika Čepcová z 8.B (20. 2. 2020 v DDM Třinec). Držíme palce.

 

OKRSKOVÉ KOLO VE ŠPLHU NA TYČI ŽÁKŮ 4. A 5. ROČNÍKŮ

V pondělí 27. 1. 2020 se na ZŠ Slezská v Třinci uskutečnilo okrskové kolo ve šplhu na tyči žáků 4. a 5. ročníků. Za družstvo chlapců naši školu reprezentovali a na celkovém 1. místě se umístili: Viktor Janeczko, Matyáš Vrána, Dominik Husár a Marek Przeczek. V individuálním hodnocení si navíc na stupně vítězů vystoupali hned dva naši reprezentanti, Viktor (1. místo) a Matyáš (3. místo). Za družstvo dívek naši školu reprezentovaly: Aneta Kolačanová, Vendula Pilchová, Natálie Štelbacká a Amálie Pořická. Děvčata se na prvních třech místech neumístila, ale stejně jako chlapcům, jim patří velký obdiv a dík za vzornou reprezentaci školy.

ŠKOLNÍ KOLO ZEMĚPISNÉ OLYMPIÁDY

Letošní školní kolo zeměpisné olympiády je za námi. Zúčastnilo se jej 22 žáků 2. stupně,  kteří 24. 1. 2020 řešili úkoly zaměřené na téma vesmír, světadíly, určování zeměpisné polohy a práci s mapou. Vítězové jednotlivých kategorií nás budou reprezentovat  2.3. v okresním kole ve FM.

A toto jsou oni:  kat. A - Matěj MOLIN (6.A)
                            kat.B -  Ondřej Roček (7.A)
                            kat. C - Klára Turoňová (9.A)
Všem děkujeme za účast a přejeme hodně dalších studijních úspěchů. 

OKRSKOVÉ KOLO VE ŠPLHU

V úterý 28.1.2020 se konalo okrskové kolo ve šplhu. Naše reprezentantky a reprezentanti se neumístili na "bedně", nicméně svými výkony si řekli o postavení přesně v polovině výsledkové listiny. Děvčata i chlapci obsadili 5. místo. Školu reprezentovali Anna Mazgajová, Denisa Cieslarová, Sára Branná, Linda Czyžová, Daniel Bilko, Filip Zbončák, Dominik Czechowski  a Rostislav Cyprich. Všem děkujeme za odhodlání reprezentovat školu a přejeme jim spousty dalších sportovních úspěchů. 

SKOK DO VÝŠKY

V úterý 3. 12. 2019 se na ZŠ Dany a Emila Zátopkových uskutečnila již tradiční soutěž ve skoku do výšky žáků 2. stupně, Vánoční laťka. Naši školu reprezentovali: Anna Przeczková, Jana Rajcová, Tereza Žatkuľaková, Dominika Gillová, Anna Mazgajová, Eliška Datková, Patrik Jokel, Patrik Klapsia, Dominik Czechowski, Jakub Bora a Vojtěch Kolačan. I když si žádný z žáků nezlepšil svůj osobní rekord, jako družstvo se umístili na krásném 4. Místě.

Žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

MINIHÁZENÁ ŽÁKŮ 4. A 5. TŘÍD

Ve středu 27. listopadu 2019 se v hale Stars uskutečnilo 1. kolo dvoudílného turnaje v miniházené žáků 4. a 5. tříd. Školu reprezentovali: Jakub Klimek, Marek Przeczek, Lukáš Sikora, Ivan Kotovych, Patrik Lipus, Jakub Kotas, Matyáš Vrána, Jakub Mocek a Viktor Janeczko. Z děvčat: Nicol Benčáková, Amálie Sikorová, Aneta Kolačanová, Markéta Novotná, Natálie Štelbacká, Amálie Pořická a Jessica Horváthová. Chlapci odehráli tři zápasy z celkových osmi a průběžně se umístili na 7. místě. Nejlepším střelcem naší školy se stal Jakub Klimek s patnácti body. Děvčata odehrála čtyři zápasy z celkových šesti a průběžně se umístila na 2. místě. Nejlepší střelkyní s osmnácti body se stala Natálie Štelbacká. Druhé kolo turnaje se uskuteční na jaře roku 2020.

Děkujeme žákům za vzornou reprezentaci školy a přejeme hodně štěstí ve druhém kole.

NAPŘÍČ ŠKOLOU PODESÁTÉ

TÉMA LETOŠNÍHO NAPŘÍČ BYLA SVOBODA

Uvědomují si dnešní děti, jaké to je žít ve svobodné zemi? Jak je svoboda důležitá a co skutečně znamená? Nejspíš ne. Musely by zažít zdánlivě dávnou nesvobodu, tak jako většina z nás učitelů, aby pochopily ten velký rozdíl.

Právě proto jsme s dětmi prožili 15. listopadu projektový den Napříč školou na téma Svoboda. Hlavním průvodcem nám byla kniha Petra Síse – Zeď, kterou jsme díky Spolku rodičů koupili do každé třídy. Prostřednictvím této knížky se děti v promíchaných skupinách ocitly v jiné době. Pokusily se vžít do toho, jak se žilo lidem za „železnou oponou“ v letech 1948 – 1989, co v tehdejší době prožívali, o čem snili. Navzdory neprožitému má kniha tu moc ukázat čtenářům neznámé či nepoznané.

 Opravdu se nám projekt pro 320 žáků podařil, protože jsme z pisatelských výkonů žáků vyčetli, že si děti uvědomily hodnoty pro svobodu nepostradatelné.

V knihovně jsme pokřtili Čtenářský metr  

     Poslední listopadovou sobotu zaplnily třineckou knihovnu děti společně s rodiči. Konal se zde totiž už tradiční Den pro dětskou knihu, který měl na programu kromě knížek, workshopů a představení pro děti, také jednu výjimečnou událost – křest Čtenářského metru.