Přihlášení

OVOCE

MLÉKO DO ŠKOL

Žiar 2018 - ozdravný pobyt - den devátý

Jeden z posledních dnů našeho pobytu je tady.

Zase nás paní učitelky trápily učením a to se nám některým hodně nelíbilo, tak jsme trochu zlobili a nechtěli jsme pracovat. Ale nakonec jsme to přežili (i paní učitelky) a po svačině jsme vyrazili ven. Překvapilo nás sněžení. Sice padaly hezké vločky, ale lepší bylo, když svítilo sluníčko.

Cestou do medvědí jeskyně (domluvit prohlídku) jsme plnili úkoly z environmentální výchovy a jsme moc rádi, že se do jeskyně podíváme odpoledne. Žili tam opravdu medvědi? Nebo ještě dnes žijí?

Měli jsme obavy, zda na nás nějaký ten medvěd nevykoukne, ale báli jsme se zbytečně. Název jeskyně (vlastně štola, protože ji vytvořili lidé a ne příroda) nemá nic společného s medvědy, v minulém století se tady těžily různé horniny obsahující železo, měď, zlato nebo antimon. A název medvědí vznikl proto, že před štolou byla kdysi plechová tabulka, která upozornila návštěvníky, že vstupují do území, kde se v hojném počtu vyskytují medvědi hnědí. A lidé si medvědy vztáhli automaticky i na štolu. Je to prostě jen shoda náhod.

Když nás průvodce uklidnil, že na nás žádný medvěd nevykoukne, pustili jsme se odvážně do temných chodeb, ovšem se svítící čelenkou.

Kromě permoníků - skřítků, kteří chodby hlídají, jsme mohli vidět i sošku svaté Barborky, kahany, se kterými si horníci svítili, mohli jsme si vyzkoušet těžkou práci horníků, kteří jednoduchými nástroji rozbíjeli skálu, ale viděli jsme i jednoho spícího netopýra (a že jich tu prý přezimuje mnoho). Pokud se dobře podíváte na jednu z fotek, najdete ho taky. A na dřevěných vzpěrách jsme viděli krásnou dřevokaznou houbu. Při samotném vchodu do jeskyně jsme byli upozorněni na zajímavost - rampouchy vyrůstající ze země. 

Ve zbývající části dne jsme si opět zahráli míčové hry (asi už naposled) a připravovali jsme si program na zítřejší den - překvapení pro naše učitele k jejich zítřejšímu svátku.

Bylo to náročné, takže s myšlenkou na poslední den našeho ozdravného pobytu jsme večer ulehali do postelí unavení, spokojení, šťastní a někteří i smutní, že už to brzy skončí.

Tak dobrou noc.

 

Rychlý kontakt

Základní škola:
telefon: 558 999 300
email: reditelzavinac 01zstrikop.cz

Školní jídelna:
telefon: 558 999 304

Školní družina: 
telefon: 558 999 305

Kde nás najdete?

Mapa školy

Hledat na tomto webu